R E K L A M A


Więcej na ten temat

 

 

 

 

 


Koszty ogrzewania domu w Polsce są wysokie. Szczególnie, gdy jest to budynek wzniesiony wiele lat temu, z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów i technologii. Z perspektywy mijających lat da się wyraźnie zauważyć, że koszty eksploatacji takiego budynku są kilkukrotnie wyższe niż koszty poniesione na jego wzniesienie. Mimo to ich właściciele co najwyżej decydują się na wymianę okien ale to za mało.

Podstawową wysokich kosztów eksploatacji jest zazwyczaj niedostateczna lub niewłaściwa izolacja termiczna budynków i związane z tym straty ciepła. To prawda - dużo ciepła ucieka przez nieszczelne okna ale na spore straty narażone są również ściany zewnętrzne (ok. 40% ogólnych strat ciepła), dachy i stropodachy (ok. 22%), stropy nie ocieplonych piwnic i podłogi posadowione na gruncie (ok. 15%). Przepisy dotyczące izolacji termicznej w ciągu ostatnich lat już kilkakrotnie były zaostrzane, więc większość zbudowanych wcześniej domów nie spełnia dzisiejszych norm. Aby przystosować je do nowych wymagań, a przy okazji płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie - należy te budynki gruntownie docieplić.

W przypadku budynków nowo wznoszonych stało się już prawie regułą, że inwestorzy są skłonni ponieść dodatkowe koszty na izolację ścian zewnętrznych i dachów. Jak wskazują statystki, zewnętrzne ściany warstwowe o wymaganym prawem budowlanym współczynniku przenikania ciepła w granicach 0,3 W/m2K dla ścian zewnętrznych są wykonywane za około 5% wartości całej inwestycji. To niewiele, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w trakcie 50-cio letniej eksploatacji domu mieszkalnego pozwoli to na zaoszczędzenie ponad 50% potrzebnej do życia mieszkańców energii. A dodatkowo, użyty do ocieplenia taki materiał izolacyjny jak wełna mineralna (szklana lub skalna) pozwala również na zwiększenie komfortu akustycznego i bezpieczeństwa pożarowego.

Trudniej przekonać do podjęcia prac termorenowacyjnych właścicieli starych domów. Niejednokrotnie ich właścicielom wydaje się, że sama wymiana okien załatwia sprawę strat ciepła. Dla zobrazowania, że to zdecydowanie za mało posłużę się przykładem przeprowadzonych prac dociepleniowych starego, parterowego budynku z cegieł. Budynek ustawiony jest frontem na zachód a jego powierzchnia wynosi 120 m2 (wysokość pomieszczeń ok. 2,5 m) – to taki typowy klocek z kopertowym dachem. Z pomiarów z natury wynikało, że okna mają powierzchnię ok. 12 m2 (zachód i wschód 4 m2, północ i południe 2 m2), natomiast drzwi 4 m2 (zachód i wschód po 2 m2 każde).

Podstawą do porówniań był prosty audyt energetyczny. Oto jego wynik:
- Płyta podłogowa na gruncie, dom niepodpiwniczony
- Podłoga, wartość U ~0,40 W/m2K
- Ściany zewnętrzne, wartość U ~1,66 W/m2K
- Ściana ceglana, d = 250 mm, bez izolacji termicznej
- Dach, wartość U ~0,45 W/m2K
- Poddasze nieużytkowe, ocieplone 20-to cm warstwą trocin drzewnych,
- Okna, wartość U= 2,2 W/m2K
- Drzwi, wartość U= 2,2 W/m2K
- Wentylacja naturalna - 0,78 V/h
- Sprzęt AGD, lampy, etc nie uwzględniono w obliczeniach.

Przy takich parametrach zużycie roczne energii wynosiło w tym domu ok. 51 000 kWh (straty przez przegrody – 42200 kWh, pozostałe przez wentylację). Dla poprawy izolacyjności dachu skośnego i ścian zewnętrznych audytor zaproponował wymianę trocin drzewnych na 30 cm izolację z wełny mineralnej (wartość U = 0,13 W/m2K) a dla ścian zewnętrznych 14 cm warstwę wełny mineralnej z tynkiem zewnętrznym (współczynnik U całej warstwy = 0,24 W/m2K). Po wykonaniu takiej termorenowacji ogólne zużycie energii zmniejszyło się o 51%. Oszczędność energii w ciągu roku to 26000 kWh, natomiast oszczędność liczone w pieniądzach to ponad 9000 zł (w ciągu 50 lat 45 tys. zł – ceny energii elektrycznej z 2005 roku).

Jednocześnie z dociepleniem dachu skośnego i ścian zewnętrznych zostały wymienione okna. Stare o współczynniku U = 2,2 W/m2K zamienione zostały na nowoczesne o współczynniku U=1,4 W/m2K. Dało to dodatkowe 2% oszczędności zużycia energii rocznie. Kwotowo jest to około 430 zł oszczędności rocznie. Podobnie drzwi – 1,7% oszczędności czyli ok. 270 zł rocznie.

O wiele większe efekty niż wymiana okien i drzwi dało zastąpienie wentylacji grawitacyjnej poprzez montaż systemu mechanicznej wentylacji z 40% odzyskiem ciepła i 80% czasem pracy urządzeń wentylacyjnych. To prawie 9% oszczędności całkowitej straty energii (1620 zł rocznie).

Tabela 1. Zestawianie oszczędności – dom murowany z cegły

Stan

 Ogólne
zużycie energii
kWh/rok

Oszczędność
w ogrzewaniu
kWh/rok

Oszczędności
w kosztach
PLN/rok

Stan pierwotny

51 000

0

0

Termorenowacja

24 900

26 000

9 000 

Nowe okna

49 700

1 200

430

Nowe drzwi

50 140 

760 

270

Wentylacja
mechaniczna

 46 500

4 400

1 620 

razem

 

 

   11 320

Oczywiście wymiana okien, drzwi, instalacja wentylacji mechanicznej i prace termomodernizacyjne kosztują. Z szacunków Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej wynika, że prace dociepleniowe ścian zewnętrznych amortyzują się po 3 sezonach grzewczych. Czy warto?

Więcej informacji o sposobach redukcji kosztów utrzymania domu (mieszkania)

 

 R E K L A M A


Patronat medialny serwisu i współpraca:
     
 
Najnowsze informacje w Twojej skrzynce e-mail

BIULETYN ELEKTRONICZY


Patronat merytoryczny:
Współpraca: